Misja i Zespół

Forma na Życie

Cześć!

Nazywam się Daria Łukowska, jestem dietetykiem i założycielką projektu „Forma na życie”.

Zanim zostałam dietetyczką – sama na sobie doświadczyłam zaburzeń odżywiania. Chudnięcie, tycie, kompulsywne objadanie się, presja sylwetki idealnej i start w zawodach bikini fitness – a po tych wszystkich zawirowaniach poszukiwanie diety idealnej, która miała mi pozwolić uleczyć „przetyrane” ciało. Tradycyjnie skończyło się na zaburzeniach hormonalnych, utracie miesiączki, niedoczynności  tarczycy i innych historiach, które dobrze znają wszystkie osoby, które przechodziły podobne historie. Wiem, bo sama teraz pomagam im wracać do zdrowia. Zaburzona relacja z jedzeniem to poważny problem naszych czasów, który ma swoje podłoże dużo głębiej, niż na talerzu, a racjonalne odżywianie to tylko jeden z elementów, aby tę relację naprawić.

Zdrowe podejście do zdrowego stylu życia – tego nam potrzeba w świecie, w którym pragniemy perfekcyjnej sylwetki.

Pamiętaj: perfekcyjność jest przereklamowana!

A co do dietetyki…

W czasach, gdzie wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki,  obserwujemy dietetyczny chaos i napływ dezinformacji. Bitwy między dietą wysokowęglowodanową, niskowęglowodanową, wegańską… Dieta często traktowana jest jak religia i potrafi doprowadzić do poważnych konfliktów. Smutne, prawda?

A wystarczy do tych wszystkich dietetycznych teorii dołożyć kontekst i okazuje się, że każda z nich może być zasadna. Może, ale nie musi. Dlatego właśnie stworzyłam Formę na życie – aby pokazać, że nie wszystko jest takie czarno-białe. Zero-jedynkowe podejście w dietetyce powinno ustąpić miejsca twierdzeniu „to zależy!”, bo to zazwyczaj jedyna słuszna odpowiedź na większość dietetycznych i naukowych wojen. Nie ma diety idealnej, a jej podstawą powinna być personalizacja.

Uważam również, że nie da się przywrócić zdrowia drugiemu człowiekowi, skupiając się tylko na diecie – wyłącznie na jadłospisie do realizacji. Jesteśmy systemem naczyń połączonych i jedynie podejście holistyczne może zapewnić długotrwałe zmiany i pełnię zdrowia. Holistyczne – dokładnie tak! Choć uważa się, że termin ten stał się modny – to uważam, że nie ma lepszego określenia dla takiego „całościowego” podejścia.

W zdrowym podejściu do zdrowego stylu życia są uniwersalne filary, o które zawsze powinniśmy dbać, w myśl zasady holistycznego podejścia do zdrowia. Przedstawiam Ci zatem mój autorski zbiór 8 filarów zdrowego stylu życia, dobrej Formy na życie! 🙂 

Filary dobrej formy na życie

Holistyczny niezbędnik zdrowego życia

1. Świadome odżywianie
· jakość diety
· częstotliwość posiłków
· pory spożywanych posiłków
· jedzenie intuicyjne
2. Ruch
· spacery w otoczeniu natury
· ćwiczenia oporowe wzmacniające ciało
· każda inna aktywność, która sprawia Ci przyjemność
3. Rytm dobowy
· życie zgodne z rytmem dobowym: sen, odżywianie, post, aktywność
4. Sen
· higiena snu
· jakość snu
· odpowiednie pory snu
5. Psychika
· mindfullness, czyli uważność
· dbanie o relację z samym sobą
· dbanie o relację z bliskimi
· samorozwój
· równowaga
· psychoterapia (jeśli potrzebna)
6. Suplementacja
· minimalistyczna (tylko to, co naprawdę konieczne)
· dobrej jakości i sprawdzonego producenta
· dobrana na podstawie aktualnych wyników badań
7. Regularne badania
· badania krwi i moczu
· badania dodatkowe
· częstotliwość zależna od aktualnego stanu zdrowia
8. Uśmiech!
Wchodzisz w to?

Forma na życie to równowaga. Ale w życiu nie zawsze tę równowagę uda się utrzymać. Życie niejednokrotnie wybije Cię z dobrych torów, czasem sytuacje życiowe będą wymagały przeniesienia uwagi i całej energii w inne miejsce – przez co równowaga między filarami dobrej Formy na życie może zostać naruszona. Ale nic nie szkodzi! Kiedy znasz dobrze te filary i o nich pamiętasz, wcześniej czy później wrócisz na dobre tory. Jak bańka wstańka! Choć rzuca nią na prawo i na lewo, to i tak wraca do swojej pozycji. Życie to sztuka odnalezienia stabilności w chaosie, zbudowania solidnych fundamentów – nawyków, do których ostatecznie zawsze CHCESZ wracać.

A jeśli potrzebujesz wsparcia  – zapraszam Cię na konsultacjęRazem zastanowimy się, co możesz zrobić, aby wrócić do swojej dobrej formy. Formy na życie, oczywiście!

A oto nasz Zespół!


Zespół Formy na Życie