Jak pozbyć się stresu? 10 sprawdzonych sposobów!

Stres to cichy zabójca XXI wieku. Niestety, ale coraz częściej nie radzimy sobie ze stresorami dnia codziennego, co docelowo ma wpływ na zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Oczywiście podstawową kwestią jest rozpoznanie stresora i próba pozbycia się go. Jednakże czasem jest to niemożliwe ot tak, bądź mamy w sobie stres w związku z sytuacją która już się wydarzyła i nie wiemy, jak z siebie wyrzucić negatywne emocje. Zebrałam 8 sposobów, które moim zdaniem mogą się świetnie sprawdzić w takiej sytuacji!

1. Zdrzemnij się!

O tym, jak sen (lub jego brak) wpływa na nasze samopoczucie nie trzeba nikogo przekonywać. Człowiek niewyspany to człowiek zły, wtedy bowiem widzimy świat w czarnych barwach. Ale nawet jeśli za Tobą zarwana nocka – nie wszystko stracone! Pozwól sobie na 15-20 minut drzemki w ciągu dnia – odzyskasz wtedy siły i lepszy humor, a reszty dnia nie będzie trzeba spisać na straty. Dłuższa drzemka może nie być już dobrym pomysłem i spowodować wręcz większe rozleniwienie i złe samopoczucie.

2. Poćwicz.

W ulubiony dla siebie sposób. Może to być intensywny trening z ketlem, spokojna sesja rozciągania lub szybki spacer. To, co sprawia Ci przyjemność. Nawet jak Ci się za bardzo nie chce, to już po pierwszych minutach odczujesz wyrzut endorfin i poprawę nastroju 🙂 Ważne, aby to było coś, co normalnie sprawia Ci przyjemność. NIC na siłę!

3. Poszukaj kontaktu z naturą.

Przebywanie w otoczeniu natury, zwłaszcza gdy świeci słońce – niesamowicie łagodzi stres i pozwala nabrać dystansu do zmartwień i problemów dnia codziennego. Ja uwielbiam chodzenie boso! 

4. Włącz przyjemną muzykę.

O ile kawałki rodem z Eski czy heavy metal mogą być atrakcyjne dla niektórych, o tyle w momencie intensywnego napięcia nie będzie ona pomocna i może być odbierana przez nasz organizm jako dodatkowy stresor dla i tak już napiętego ciała. Spróbuj włączyć muzykę relaksującą. Jeśli dodatkowo możesz przy tym położyć się i zamknąć oczy, chociaż na 15 minut – pomoże Ci to oczyścić umysł z gonitwy myśli.

5. Zadbaj o porządek w najbliższym otoczeniu.

Każdy zna to uczucie, gdy wreszcie zmobilizuje się, aby posprzątać mieszkanie. Gdy jest czysto dookoła i zbędne przedmioty nie zalegają w widocznym miejscu (najlepiej, gdy nie zalegają w mieszkaniu wcale:)) – czujemy wtedy automatycznie wewnętrzny spokój i większy porządek również w głowie. Możesz ożywić wnętrze poprzez świeże kwiaty w wazonie/ doniczkach. Jak najwięcej zieleni dookoła to dodatkowy czynnik zmniejszający stres i niepokój.

6. Znajdź swoje IKIGAI

Zdaniem Japończyków każdy człowiek powinien znaleźć swoje Ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Coś, co jest wielką pasją, dostarcza satysfakcji, szczęścia oraz nadaje życiu sens. Ponadto, taka pasja wprowadza w stan „flow” – a więc stan, w którym nic się nie liczy w danym momencie poza czynnością, którą wykonujemy. Jest to niezwykle odstresowujące. W dodatku Japończycy podają to jako jeden z ważniejszych elementów, które mogą mieć wpływ na długowieczność.

Pamiętaj o tym w gorszych chwilach. Jeśli nie masz aktualnie takiej pasji – może warto poszukać? Ja gram wtedy na Ukulele 🙂

7. Przytul się!

Amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir uważała, że „by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. W artykule z magazynu Focus dowiemy się, że „dziecko głaskane i przytulane uspokaja się, a mając poczucie bezpieczeństwa, otwiera się na świat.” Za wszystko odpowiada tutaj oksytocyna, tzw. hormon miłości, który odpowiada za budowanie więzi. „Jej wydzielanie hamuje nasz układ współczulny, który uaktywnia się w razie niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji uciekamy lub walczymy, ale gdy już pokonamy wroga, przychodzi moment uspokojenia – właśnie oksytocyną. Ten mechanizm jest tak niezbędny i silny, że działa nie tylko, gdy przytulamy osobę bliską, ale także zupełnie obcą, a nawet zwierzę lub maskotkę.” 🙂

Przytulaj się! Codziennie. 🙂

Ja i moja cudowna mama 🙂 

8. Idź na masaż.

Jeśli tylko masz taką możliwość – umów się na masaż relaksacyjny. A może wykona Ci go ktoś z najbliższego otoczenia? Masaż redukuje napięcia w całym ciele, w dodatku dotyk drugiej osoby jest na miarę złota. Przy okazji masaż w otoczeniu świeczek i muzyki relaksacyjnej? Mmmmm!

9. Unikaj nadmiaru kawy.

Wypicie filiżanki dobrej kawy może wręcz spowodować poprawę nastroju i nakręcić do działania, jednakże nadmiar kofeiny (który będzie osobniczo zmienny, tolerancja kofeiny jest kwestią genetyczną) – może powodować niepokój i rozdrażnienie.

10. Zadbaj o odpowiednią podaż magnezu w diecie.

Niedobór magnezu może spowodować stres w organizmie, podczas gdy sam stres z kolei zwiększa niedobór magnezu.  W przypadku niedoborów magnezu w diecie może dojść m.in. do niedostatecznej produkcji tzw. „hormonu szczęścia” – serotoniny (5-HT) – a to z kolei przekłada się na wzrost zachowań impulsywnych, wybuchów agresji i bezsenności.

Aby zadbać o odpowiednią podaż magnezu w diecie, warto zwiększyć spożycie orzechów (np. migdałów), gorzkiej czekolady, kakao, kaszy gryczanej, zielonych warzyw (odpowiednio przetworzonych ku lepszej przyswajalności) czy bananów. Dobrym źródłem magnezu będzie również woda mineralna czy regularne kąpiele w soli Epsom. Niektórzy również jako dodatkową suplementację włączają adaptogeny, jak np. ashwagandha, żeń-szeń syberyjski czy korzeń różeńca górskiego. Ciekawą mieszankę znajdziemy w preparacie Holistic StressBalans

 

Gdy stres zaczyna przytłaczać i czujemy, że nie dajemy sobie z nim rady pomimo prób – warto skontaktować się ze specjalistą. To nic strasznego – a stawką jest Twoje życie 🙂 

 

A Ty – jaki masz sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu? 🙂

 

————————————————————————————————————————————————–

Żródła:

  1. Papierkowski A. Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część I. Przyczyny i objawy zaburzeń gospodarki magnezowej. Medycyna Rodzinna 2002; 1: 31-34
  2. [2]Woroń J. Preparaty magnezu w profilaktyce i terapii – jak dokonać racjonalnego wyboru. Terapia 2012; 12: 3-6
  3. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4194192/ikigai-japonski-sekret-dlugiego-i-szczesliwego-zycia
  4. https://diagnozujmy.pl/muzyka-relaksacyjna/

 

 

Facebook
Instagram
[instagram-feed]
Archiwum